Tipy a rady

10 tipů pro vylepšení webových stránek hotelu

Stavíte nové webové stránky pro váš hotel či už hotelové stránky používáte, ale máte pochyby o jejich kvalitě? Máme pro vás 10 tipů, které vám mohou pomoci posunout webové stránky vašeho hotelu zase o kousek dál. Případně vám tyto tipy mohou sloužit jako checklist pro kontrolu stávajících stránek.

 

Responzivní design

V České republice za poslední rok tvořily mobilní telefony 45 % návštěvnosti webových stránek, jak ukazují statistiky. Proto jedním ze základních kamenů kvalitních hotelových stránek, ale nejen těch, je mít stránky optimalizované pro mobilní telefony. Důležité je však dotáhnout celý proces optimalizace webu pro mobilní telefony, tedy neskončit jen u zobrazení základních informací, ale zaměřit se i na rezervační proces, odeslání formulářů, navigaci atp. Uživatelský zážitek by měl být na desktopu i a na mobilu stejně komfortní.

 

Pozor na mobilní aplikace. Ty sice mohou dát návštěvníkům skvělý uživatelský komfort, ale nezapomínejte na to, že si je člověk musí nainstalovat, a to je již určitý závazek. Proto mobilní aplikace nenahrazuje nutnost kvalitní optimalizace webu pro mobilní telefony.

 

Call to action - Rezervace

Mohou si vaši potenciální hosté rezervovat pobyt přímo na webu? Pokud ano, tak první bod máte splněný, protože je to výrazně pohodlnější, než volat na recepci nebo psát email. Existuje mnoho důvodů, proč mít na webu možnost rezervace online:

 

 1. Pohodlí a časová flexibilita: Hosté mohou rezervovat kdykoli, kdy jim to vyhovuje, a nemusí se starat o omezení otevírací doby recepce.
 2. Jasný přehled: Hosté mohou přesně zvolit datum rezervace a podmínky ihned vidět na webu. To jim dává kontrolu nad jejich plány.
 3. Špatné zkušenosti: Někteří hosté mohou mít špatné zkušenosti s pomalými nebo neefektivními odpověďmi na emaily. Online rezervace jim umožňuje okamžitě potvrdit svou rezervaci a vyhnout se zbytečnému čekání.
 4. Dostupnost termínů: Na webu mohou hosté okamžitě zjistit dostupnost volných termínů, což jim pomáhá rychle se rozhodnout.

 

Rezervace přes telefon nebo e-mailem může být pro hosty nepohodlná a zdlouhavá. Pokud tuto možnost nabízíme jako jedinou, může se stát, že si potenciální hosté vyberou jiný distribuční kanál nebo se rozhodnou pro jiný hotel.

 

Pokud už tuto možnost máte, tak nezapomínejte, že uživatelé musejí jasně vědět, že tato možnost je dostupná. Tedy mějte výrazné tlačítko rezervovat a to nejlépe v pravém horním rohu, ano přesně tam, kde bývá na e-shopech košík. Spotřebitelé / Zákazníci jsou na toto zvyklí a je zbytečné jít proti proudu. 

 

Fotografie

Doporučujeme si dát záležet na fotografiích, které využíváte na vašem webu. Je to jeden z důležitých argumentů pro návštěvníky webu, aby si právě u vás udělali rezervaci. Ano, v současné době nafotit něco mobilním telefonem není nic složité, ale zkuste se posunout o kousek dále a využijte služeb profesionálních fotografů, kteří se zabývají focením interiérů. Určitě poznáte rozdíl.

 

Nemusíte skončit jen u fotek, návštěvníkům můžete dát i možnost nahlédnout do interiéru vašeho hotelu pomocí 3D prohlídky. Případně si můžete nechat udělat video, kde máte příležitost dále pracovat s emocemi a vizuální prezentaci vašeho hotelu dotáhnout k naprosté dokonalosti. Pozor, nezapomínejte ani na nafocení okolí hotelu.

 

Přehledná navigace

 

Zatímco design a obsah webových stránek hotelu může být atraktivní a lákavý, pokud návštěvníci nejsou schopni snadno najít to, co hledají, pravděpodobnost dokončení rezervace výrazně klesá. Přehledná navigace je nezbytná pro dosažení optimálního uživatelského zážitku a maximalizaci konverzí. Zde je několik tipů, jak vytvořit přehlednou navigaci pro webové stránky hotelu:

 

 1. Minimalismus je král:

Méně je často více. Omezte hlavní navigační položky na nejvíce 5-7 položek. Místo toho, abyste se snažili zahrnout vše, co hotel nabízí, zaměřte se na hlavní aspekty, které návštěvníci nejčastěji hledají, jako jsou "Pokoje", "Rezervace", "Restaurace" či "Kontakt".

 1. Používejte intuitivní názvy:

Místo abstraktních a kreativních názvů, jako je "Náš svět", což by mohl být název pro fotogalerii hotelu, používejte jednoznačné a intuitivní názvy, jako "Fotogalerie" či "Prohlídka".

 1. Mobilní optimalizace:

S rostoucím počtem uživatelů, kteří procházejí internet na mobilních zařízeních, je nezbytné, aby byla navigace webu přizpůsobena těmto zařízením. Responzivní design a hamburger menu mohou být vhodné pro mobilní verze webových stránek.

 1. Vizuální hierarchie:

Hlavní informace by měly být viditelné a snadno dostupné. Části webu jako aktuální nabídky, kontaktní informace nebo možnost rezervace by měly být snadno viditelné a přístupné z hlavní stránky.

 1. Konzistence:

Zajistěte, aby byla navigace konzistentní na všech stránkách. To znamená, že položky menu, ikony a další navigační prvky by měly mít stejnou strukturu a design na všech stránkách.

 

Rychlost načítání webu

V dnešním rychle se měnícím digitálním světě je rychlost načítání webu jedním z klíčových faktorů ovlivňujících uživatelskou zkušenost. Pro hotelové weby je tento aspekt obzvláště důležitý. Představte si potenciálního hosta, který hledá perfektní ubytování pro svou nadcházející dovolenou nebo obchodní cestu. Pokud se stránka hotelu načítá pomalu, může to u návštěvníka vyvolat frustraci, což může vést k tomu, že opustí web a vybere si jiný hotel. Rychlá odezva webu nejenže snižuje míru opuštění stránky, ale také zvyšuje důvěru návštěvníka v profesionální prezentaci hotelu.

 

Kromě přímého vlivu na uživatelskou zkušenost má rychlost načítání také důležité implikace pro SEO (optimalizaci pro vyhledávače). Vyhledávače, zejména Google, berou rychlost načítání stránky jako jeden z faktorů pro určení její pozice ve výsledcích vyhledávání. Pro hotelové weby, které často soutěží v konkurenčním prostředí s mnoha jinými zařízeními v dané oblasti, může být optimalizace rychlosti načítání rozhodujícím faktorem v dosažení vyšší pozice ve vyhledávání a tím i zvýšení viditelnosti pro potenciální hosty.

 

Interaktivní mapa

Velmi často je hlavním faktorem pro rozhodnutí, kde se ubytovat, lokalita. Samozřejmě každý z nás již má v mobilu nějakou formu mapové aplikace. Nicméně jděte zase o kousek blíže návštěvníkům vašich stránek a nabídněte jim interkaktivní mapu, kde uvidí nejen lokalitu vašeho hotelu, ale i nejbližší zajímavosti, důležité cestovní spojení nebo cokoliv co si myslíte, že vás může posunout před konkurenci. To jak vypadá nová interaktivní mapa v rozhraní Bookolo Booking Engine najdete tady.

 

Zákaznická hodnocení

Sami to určitě znáte, chcete nakupovat na e-shopu a nevíte, jak je spolehlivý. Zkusíte tedy navštívit na nějaký portál typu Heureka.cz, kde si můžete přečíst recenze od zákazníků a hned máte lepší představu. V případě hotelu vám Heureka nepomůže, ale “social proofs” můžeme využít také. Dejte na web hodnocení vašeho hotelu z TripAdsvisor či si vytvořte sekci s hodnocením od klientů.

 

Podmínky rezervace

Podmínkami rezervace se ani tolik nemyslí zákonné podmínky - Obchodní podmínky (Terms & Conditions), ale jasně zobrazené podmínky pro jednotlivé volby rezervace. 

Zákazník musí mít jasný přehled o všech zvolených parametrech rezervace. Každá nejasnost může přispět ke snížení pravděpodobnosti rezervace. 

Dejte si pozor především na tyto aspekty podmínek rezervace:

 

 • refundace v případě zrušení pobytu a datum do kdy je tato podmínka uplatnitelná
 • cena za pokoj nebo cena za osobu
 • snídaně v ceně
 • služby obsažené v ceně - především služby, které nejsou obvyklé, aby byly obsaženy v ceně pobytu
 • jakékoliv skryté poplatky

 

Jazykové lokalizace a různé měny

 

Jedním z hlavních cílů hotelového webu je přilákat a informovat potenciální hosty z různých částí světa. Aby byl web skutečně efektivní, musí být pro uživatele srozumitelný a přístupný. Jazyková lokalizace – což znamená překlad a přizpůsobení obsahu webu místním kulturám a jazykům – je proto klíčová. Když je web lokalizován, cítí se návštěvníci

z různých zemí vítáni a pochopeni. Mnoho lidí upřednostňuje, nebo dokonce vyžaduje, informace ve svém rodném jazyce, a když jim hotel nabídne tento komfort, je pravděpodobnější, že se rozhodnou pro rezervaci.

 

Stejně tak je pro mezinárodní hosty nesmírně důležité mít možnost vidět ceny v místní měně. Když potenciální hosté vidí ceny v měně, které dobře rozumí, mohou rychle a snadno posoudit hodnotu nabídky, což zvyšuje pravděpodobnost rezervace. Navíc zobrazení měn eliminuje potřebu ručního přepočtu, což může být matoucí a může vést k chybám

v odhadu nákladů. Když hosté nemají jistotu v nákladech, mohou se cítit nejistě a mohou vyhledávat jiné možnosti. Nabídkou více měnových možností se hotel prezentuje jako zařízení, které se snaží vyjít vstříc potřebám svých mezinárodních hostů, což vede k vyšší míře spokojenosti a větší pravděpodobnosti opakovaných návštěv.

 

Live support (chat)

V dnešní digitální éře očekávají zákazníci rychlou a snadnou komunikaci a online chat na hotelovém webu tomuto očekávání plně vyhovuje. Jedním z hlavních důvodů pro integraci online chatu je schopnost poskytovat okamžité odpovědi na dotazy zákazníků. Zatímco potenciální host může mít otázky týkající se pokojů, dostupnosti, služeb nebo speciálních nabídek, online chat umožňuje hotelu reagovat na tyto dotazy v reálném čase, čímž zvyšuje pravděpodobnost rezervace. Navíc, když hosté vědí, že mohou snadno komunikovat s hotelem a získat rychlé odpovědi, zvyšuje se jejich důvěra v celkovou kvalitu služeb hotelu.

 

Kromě zlepšení uživatelské zkušenosti poskytuje online chat také cenné informace pro hotel. Na základě interakcí

s hosty může hotel lépe pochopit, jaké otázky a obavy hosté často mají, což může vést k dalším vylepšením webu, služeb nebo marketingových strategií. Tato přímá zpětná vazba je nesmírně cenná pro jakoukoliv firmu, která se snaží neustále zdokonalovat a přizpůsobovat se potřebám svých zákazníků.

 

Nepodceňujte jednotlivá doporučení a snažte se mít vše vždy tak, jak vaši hosté očekávají. Výběrem kvalitního až po správně strukturovaný a přehledný web. Už jen tyto dva předpoklady vám zajistí velkou výhodu před konkurencí. 

 

 Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

 

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.

Přizpůsobit